Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

3.468 views

Çukurova Bölgesel Havaalanı Projesi

Kategori : Ana Sayfa - Etiketler :, , - Tarih : 15 Ocak 2013

havaalanı foto 2

En hızlı ulaşım sistemi olan havayolları son yıllarda teknolojik ve yapısal değişikliklerin çok hızlı gelişme gösterdiği ve tüketicilerin hakim olduğu bir sektör haline gelmiştir. Sektörde yakıt tasarrufu sağlayan ve geniş kapasiteli uçakların geliştirilmesi ve havayolu şirketlerinin yönetim faaliyetlerindeki olumlu değişimler artarak devam etmektedir. Günümüzde ekonominin değişik etkileriyle beraber havayolu ulaşımını kullanan yolcuların sayısında da büyük artışlar olmuştur. Bu durum mevcut havaalanlarında kapasite yetersizliğine; bunun sonucu olarak da gecikmelere neden olacağından yeni havaalanları yapılmasını gerektirmektedir. Bu bağlamda Adana Şakirpaşa Havaalanı da bölgemiz için yetersiz kalmış; havaalanın şehir merkezinde olması güvenlik sorunlarını ortaya çıkarmış ve bu durum alternatif bir havaalanı ihtiyacını gündeme getirmiştir. Bu doğrultuda, Mersin sınırları içerisinde yapılması planlanan bölgesel havalimanının bölgeye büyük yararlar sağlaması beklenmektedir. Proje sahasının 8 milyon metrekare; proje yatırım tutarının ise 360 milyon Euro olacağı söylenen havaalanı bölgeye ekonomik açıdan farklı bir boyut kazandıracaktır.

havaalani

Çukurova Bölgesel Havaalanı’nın; Mersin İli, Tarsus İlçesi’nde, Tarsus Merkez’e bağlı

Çiçekli ve Karsavuran Köyleri ile, Yenice Belediyesi’ne Bağlı Kargılı Köyü sınırları içerisinde yapılması planlanmaktadır. Konumu itibariyle Adana-Mersin karayolu ve şehir merkezlerine yakınlığı, planlanan havaalanının her yere kolay ulaşım imkânı sağlayacak olması sonucunu doğuracaktır. Mersin merkeze 45; Adana’ya ise 30 km uzaklıkta olacak olan Çukurova Bölgesel Havaalanı, hem iç hem dış hat uçuşlara açık olacaktır.

imagesCASYWJM7

Türkiye’nin en eski sanayi kentlerinden olan Adana ile limandan aldığı destekle yatırımcıların gözdesi konumundaki Mersin’in bölgesel havalanının, 3500 x 60 m boyutlarında 2 adet pisti, 200 x 1000 m boyutlarında 5 adet uçak kapasiteli 2 adet apronu, 2 adet 3500 x 30 m boyutlarında taksirutu olması planlanmaktadır. Ayrıca iç ve dış hatlar terminal binaları ve havaalanı için gerekli olan idari bina, kule, otopark, akaryakıt tesisleri gibi diğer tüm tesislerin yapımı gerçekleştirilecektir. İnşaatında 4 bin; işletmesinde ise bin 250 kişinin çalışması beklenen projenin istihdam açısından bölgeye büyük katkı sağlayacağı ortadadır. Ayrıca havaalanının güvenlik ve temizlik işleri için başlangıçta yaklaşık bin 330 kişiye; diğer havacılık işletmelerinde ise yaklaşık 3 bin 500 personelin istihdam edileceği tahmin edilmektedir.

havaalani-5

2014 yılında işletmeye alınması planlanan Çukurova Bölgesel Havaalanı’nın 30000 yolcu kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük ikinci havaalanı olacağı belirtilmektedir. Aynı zamanda transit kargo faaliyetleriyle de bölgenin dış ticaretine büyük katkı sağlayacağı düşünülen havaalanının Avrupa için de önemli bir üs olacağı tahmin edilmektedir. Bölgenin turizme açık olması da ayrı bir değer unsuru olmaktadır.

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com