Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

1.451 views

Çocuk Tiyatroları Festivali Unutulmaz Anlara Sahne Oluyor…

Kategori : Ana Sayfa, Kültür-Sanat - Etiketler :, , , , , - Tarih : 23 Nisan 2013

_DSC6905

Festival coşkusu sürüyor

 _DSC6888

Akdeniz Belediyesi bu yıl 7’ncisini düzenlediği Çocuk Tiyatroları Festivali heyecanı devam ediyor. Festivalin ilk üç gününde salonda bütün koltuklar doldu, binin üzerinde öğrenci ücretsiz tiyatro izleme olanağı buldu.

 _DSC6863

23 Nisan Çocuk Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Mersin’de bir ilk olarak Akdeniz Belediyesi tarafından hayata geçirilen Çocuk Tiyatroları Festivali, bütün coşkusuyla devam ediyor. Oyunların sergilendiği salon, çocuklara özel bu festivalin bütün gösterimlerinde adeta izleyicilerle dolup taşıyor. Çocuk Tiyatroları Festivalinin ilk üç gününde binin üzerinde yakın öğrenci ücretsiz olarak bir tiyatro gösterisi izleme imkânı buldu. Öğrenciler, belirlenen program dâhilinde Akdeniz Belediyesi tarafından tahsis edilen özel otobüslerle okullarından alınıyor ve oyunların sahnelendiği merkez binadaki konferans salonuna getiriliyor. Gösterimleri izleyen öğrenciler, aynı şekilde otobüslerle okullarına taşınıyor. Festivalin ilk iki gününde Yenişehir Tiyatrosu Altan Erkekli Sahnesi, “Kurşun Asker Kral Nossa’ya Karşı” adlı çocuk oyununu sahnelediler. Oyunu, toplam 4 seansta Sabiha Çiftçi Ortaokulu, Karacailyas Ortaokulu, Çay Mahallesi İlköğretim Okulu ve Saadettin Bey İlköğretim Okulu öğrencileri izledi. Çocuk Tiyatroları Festivali üçüncü gününde ise Oyun İstasyonu sahne aldı.

 _DSC6858 _DSC6850

Harpagon’un para hırsı

1622–1673 yılları arasında yaşamış ünlü Fransız oyun yazarı ve oyuncu Molière’in (Jean-Baptiste Poquelin) 5 perdelik “Cimri” adlı oyunundan uyarlanan “Cimri’nin Paraları”, tiyatro tarihinin unutulmaz tiplerinden olan oyunun başkahramanı Harpagon’un cimriliğini konu alıyor. Harpagon’un bütün ihtirası tek noktada toplanmıştır; para. Gözünü para hırsı bürümüş olan Harpagon’un para için yapamayacağı iş yoktur. Mesela para harcamamak için yanında çalışanlara yemek olarak ekmek ve su verir. Seyirciye bu konu üzerinden para ve mal hırsının insana neler yaptığını, insan ilişkilerini nasıl etkilediğini gözler önüne seren oyun, paylaşmanın ve yardımlaşmanın insan hayatı için ne kadar önemli olduğunu eğlenceli ve bir o kadar da eğitici bir şekilde anlatıyor. Cimri Harpagon’un maceraları ve hizmetçinin yaptığı iyilikler, oyun içinde çocuklara önemli eğlenceli bir dille sunulurken, oyunda hayvan sevgisinin önemi ve meyve yemenin yararları da vurgulanıyor. Hasan Topuz’un yönettiği ve aynı zamanda oynadığı “Cimri’nin Paraları” adlı oyunda Hasan Yüceol, Bayram Onur Uslu ve Nazlı Türkmen de rol alıyor.

 _DSC6811

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com