Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

2.230 views

Cenaze İşleri

Kategori : Ana Sayfa - Etiketler :, - Tarih : 11 Ocak 2013

cenaze-namazi

 

- Hazırlayan : Özge Atinel 

Her canlı ölümü tadacak.  Bu lafı herkes bilir ve bir şekilde kendini hazırlar. Peki yakınlarımızdan birinin ölümüne ne kadar hazırız?  İşin manevi boyutu bir yana yakınlarımızın cenazesinde yapılması gereken prosedürlerde var. Bunları biliyor muyuz?  5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu’nun 7. Maddesine göre mezarlık alanlarının tespit, tesis ve yönetilmesi görevi Büyükşehir Belediyelerine aittir. Belediyece yürütülecek olan defin işlemleri ise ölülerin muayenesi ve defin ruhsatı düzenlenmesi ile ilgili işlemlerdir. Ölülerin yıkanması, kefenlenmesi ve gömülmesine ilişkin hizmetler Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’nce yürütülür.

abu-dabideki-gemi-yangininda-hayatini-kaybeden-burak-tacyildizin-cenaze-toreni-sivas-01 00000999025

 

DEFİN RUHSATI

Büyükşehir Belediyesi‘ne bağlı çalışmakta olan mezarlıklar müdürlüğe bağlı bulundukları şehir sınırları içinde defin hizmetlerini düzenlemek, mezar yeri vermek ve mevtanın yıkama, namaz ve mezara taşınması hizmetlerini bedava vermekle yükümlüdür. Hatta duruma göre kefene kadar her türlü ihtiyaç belediye tarafından sağlanmaktadır.

Bir yakınınız hayatını sağlık kurumunda kaybettiğinde kurumun düzenleyeceği Defin Ruhsatı ile mezarlıklar müdürlüğü gerekli tüm işlemleri kendisi organize ediyor. Sizin kendinize ait mezar yeriniz varsa defin için orayı seçebiliyorsunuz, mezar yeri olmayanlar için belediyenin uygun göreceği mezar alanları seçiliyor. Cenaze arabası ve imam yine müdürlük tarafından tahsis ediliyor.

Defin ruhsatıyla beraber sağlık kurumuna mevtanın nüfus kimliğini bırakma zorunluluğunuz vardır. Bu kimlik ile kurum Nüfus Müdürlüğü’nden kişinin nüfus kaydını sildirme, kimliğin bulunamaması ya da hiç olmaması durumunda yine Nüfus Müdürlüğü’nce düzenlenecek Nüfus Kayıt Örneğinin sağlık kurumuna verilme zorunluluğu vardır.

Evde gerçekleşen vefatlarda eve çağırılan doktorun düzenleyeceği ruhsat ile yine yukarıdaki prosedürler uygulanmak kaydıyla defin işlemleri gerçekleştiriliyor.

Trafik kazası, yaralanma, kurşunlanma, saldırı vb. adli olaylar sonrası defin ile ilgili ruhsat, sağlık kurumlarınca değil sadece Savcılık tarafından düzenlenebilmektedir. Bu gibi durumlarda savcı gelene kadar beklenmesi zorunludur.

Mezarlıklar Müdürlüğü’ne başvurulduğu takdirde tapulu mezar yeriniz varsa buraya gömülmek üzere 34 TL tesis ücreti ödenir. Eğer tapulu bir mezarınız yoksa Belediyenin belirleyeceği mezara yönlendirilirsiniz ve Meclis Komisyonunca belirlenen 94 TL tesis ücretini ödemeniz gerekir.

Eğer cenazenin başka bir şehre nakli söz konusu ise km başına 10 kuruş ücret alınmakta. Yani İstanbul 1000 km’lik bir yol için 100 TL ödeniyor. Aracın ulaşımı için ekstra mazot istenmiyor araç zaten ful depo yola çıkıyor.  Ama mümkünse aracın geri dönebilmesinin sağlanması isteniyor.

Belki de Belediyenin herkes tarafından bilinen bir işlemi de taziye çadırlarını temin etmesi. Cenaze evlerinin sokağında ya da caddelerinde gördüğümüz çadırlar ve sandalyeler başvuruda bulunulduğu takdirde belediyelerce temin edilir. Hatta uygunluk ve gereklilik durumuna göre istenirse çay ocağı ile yemek de temin edilebiliyor.

 cenaze-namazi-kilindi_20091226195454 cenaze 

Notlar;

Belediyeler; ölülerin yıkanması, kefelenmesi ve gömülmesine ilişkin hizmetler ile ölülerin muayenesi, defin ruhsatı ve nakli ile ilgili tüm is ve işlemleri yapar. Mezarlıklar ise düzen ve bakımı sağlar, ölü gömülecek yerleri tespit eder.

Defin Ruhsatı düzenlenmesi için; Ölen kişinin NÜFUS CÜZDANI veya Nüfus Müdürlüğü’nden alınacak VUKUATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ şarttır.

 

Vefat eden vatandaşın ölüm raporu, bağlı bulunduğu belediyenin kurum tabibinden veya sağlık ocağı doktorundan ya da herhangi bir doktordan alınır,

 

İşlemler için sabah, “ölüm raporu” ve vefat edenin nüfus cüzdanı ile İlçe Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne müracaat edilir. Ölüm raporu, “Gömü izin belgesine” dönüştürülür. Hastanede vefat olduğunda, gömü izin belgesi hastane tarafından düzenlenir. Eğer vaka adli ise bu durumda nüfus işlemleri ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yapılır.

 

Cenaze ve gömü işlemleri için gerekli ücretleri ödeyemeyecek olanlar muhtardan belge getirdikleri takdirde tüm işlemleri ücretsiz yapılır.

 

Cenazenin başka bir şehre nakli gerekiyorsa ilgili ilçe sağlık işleri müdürlüğünden yol nakil belgesi alındıktan sonra nakli yapılabilir.

ALO CENAZE 188

En acılı  günlerde, vatandaşlarımıza ihtiyaç duydukları anda hizmet verebilmek amacıyla; öncelikle dar gelirli, yardıma muhtaç insanlar olmak üzere tüm halka, ücretsiz cenaze aracı  ve doktor hizmeti sunmakta, cenaze işlemleri konusunda bilgisi olmayan vatandaşlarımızı bilgilendirilerek her türlü desteği vermektedir. Görevli Tabipleri vefat edeni muayene ederek ölüm sebebini bulur ve ölüm raporunu hazırlar. Mücavir alan içindeki nakil işlemlerinizi ücretsiz sağlar. Gerekli her türlü yardımı ve bilgiyi 188 ücretsiz telefon hattından alabilirisiniz.

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com