Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

1.772 views

Büyükşehir’in En Güçlü Adayı Kocamaz…

Kategori : Ana Sayfa - Etiketler :, , , , , , , , , - Tarih : 03 Mart 2014

002

Etkili bir kampanyayla Mersin’i karış karış gezen Burhanettin Kocamaz

anketlerde de bir kaç puan önde gözüküyor. Tarsus’luların ‘Ailemizden biri gibi’

dedikleri  Burhanettin Kocamaz kimdir..?

018

1955 yılında Tarsus’un Nacarlı Köyünde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Tarsus’ta tamamladı. 1972 yılında daha sonra Gazi Üniversitesi’ne dönüştürülen A.D.M.M.A Kimya Mühendisliği bölümüne girerek 1977 yılında mezun oldu.1977–1978 yıllarında İskenderun Demir Çelik Fabrikası Kalite Kontrol Laboratuarlar Müdürlüğü’nde çalıştı.1980 öncesi Tarsus Endüstri Meslek Lisesi Kimya bölümünde, askerlik dönüşü Cengiz Topel Lisesi’nde Kimya öğretmenliği yaptı. Bu arada 1983–1985 yıllarında Ankara Hukuk Fakültesine devam etti. Ancak mazeretinden dolayı ayrıldı.
003
Daha sonra özel bir dershanede ortak olarak 5 yıl öğretmenlik yaptı. Bu arada Kocamazlar Tarım Ltd. Şti’ni kurarak ticarete atıldı. 1992 yılında MHP İlçe Teşkilatına girdi ve basın sözcüsü oldu. 1994 yılında 27 Mart seçimlerinde MHP’den Belediye Başkanlığına aday oldu ve kazandı. 1999, 2004 ve 2009 seçimlerinde aynı başarıyla 4.kez kazandığı Tarsus Belediye Başkanlığı görevini halen sürdürmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır. Burhanettin Kocamaz, aynı zamanda Tarihi Kentler Birliği, Türkiye Belediyeler Birliği, Çukurova Belediyeler Birliği’nin kurucu üyesidir. Türkiye Belediyeler Birliği Encümeninde üye olarak görev aldı. Tarihi Kentler Birliği Meclis Başkan Vekilliği ile Çukurova Belediyeler Birliği Başkanlığı görevini şu anda sürdürmektedir. Kocamaz, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler, Ortadoğu ve batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) yönetim kurulunda da görev yapmaktadır. Ayrıca Türk Dünyası Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve başkan yardımcısıdır.
007
Burhanettin Kocamaz’a, Karacaoğlan Şiir Akşamları etkinliğinden dolayı Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Vektör İlimler Akademisi tarafından Türk Dünyasına yaptığı katkılardan dolayı “Fahri Doktora” unvanı verilmiştir. Türkiye’deki Tarihi Kentler Birliği gibi önemli kuruluşlardan, Valilikten, bazı yerel yönetimlere yönelik dergilerden başarı ve çevre ödülleri almış Kocamaz, ayrıca Türk Dünyası Kültür Sanat Vakfı tarafından Nusret Mayın Gemisini restore ettirerek Müze halinde kültürümüze kazandırmasında dolayı “Türk Dünyası Özel Hizmet Ödülü”ne layık görülmüştür.
008
Kocamaz, ayrıca, Tarsus Belediyesi’nde başlattığı kalite çalışmaları ile Ulusal Kalite Ödülü’ne layık görüldü. Kocamaz’a Tarsus’la kardeş şehir olan Almanya’nın Langen Kentinin en büyük ödülü olan ‘Altın Onur Nişanı’ verildi. Türkiye’deki birçok kuruluş, dergi ve gazete tarafından yılın Belediye Başkanı seçilen Burhanettin Kocamaz aynı zamanda edebiyatımızın şiir dalına ilgi duyuyor. ‘Gönlümden Sızıntılar’, ‘Gönlümden Damlayanlar’, ‘Gönlümden Akanlar’, ‘Gönlümden Taşanlar’, ‘Gönlümü Aşanlar’ , Gönlümden Çağlayanlar’  ve “Gönlümden Dökülenler” adlı şiir kitapları bulunuyor.

Çağdaş, modern şehirciliğin gereklerine uygun alt yapısı, kanalizasyonu, yağmur suyu drenajı, içme suyu arıtma tesisleri, atıksu tesisleri, otogarı, örnek parkları, kültürel tesisler, spor ve eğitim tesisleri, gençlik merkezi, hayvanat bahçesi, meydan düzenlemeleri, bulvarları ile kıskanılan bir kent artık Tarsus.
013
Tarihi Tarsus Evleri restore edilip turizme açıldı, Yeni Spor Tesisleri, futbol sahaları, Parklar ve Yüzme Havuzu yapıldı, Berdan Barajı düzenlenip halkın hizmetine sunuldu. Yollar, bulvarlarla kentleşmede büyük adımlar atıldı. Toplu Konut Projesi başlatıldı. Sanayi siteleri, İş Geliştirme Merkezleri ile istihdama yönelik çalışmalar başlatıldı. Tarsus sahilleri Turizm Bölgesi ilan edildi ve yatırımlara hazır durumda. Karboğazı Kayak Merkezi ve Turizm Bölgesi olarak ilan edildi ve o da yatırımcılarını bekliyor. Çukurova Bölgesel ve Uluslararası Hava Limanı Tarsus sınırları içerisine yapılıyor. Tarihi Nusret Mayın Gemisi hurdaya ayrılırken Türk Milleti adına sahiplenildi ve müze haline getirildi.

015

Herkes yoruldu, o yorulmadı. Herkes durdu o durmadı. Duyduk ki yeni hedefleri varmış. Alt yapıyı bitirmiş şimdi artık üst yapıya yönelecekmiş. Kentleşmeyi hallettik, şimdi işsizlik ve ekonomik gelişmeyi hedef almış. Büyükşehir’den aday olmasının en önemli sebeplerinden biri de bu mücadeleyi sadece Tarsus için değil tüm Mersin için gerçekleştirme vizyonu.

Belediyecilik anlayışını sorduğumuzda şunları söylüyor;

‘’Şehir yaşamının hemen her safhasında mutlaka belediyecilik ve belediye vardır. Doğmadan önce ambulans hizmetiyle başlayan zincir, günlük birçok ihtiyacın temin edilmesinde; yollarda, parklarda, içme suyu temininde, kirli suları arıtılarak uzaklaştırılmasında, ulaşımda, sosyal ve kültürel projelerle devam eder. En sonunda hayat sona erdiğinde kabirde dahi sürer”.

014

Belediyecilik kısaca doğumla ölüm arasında her zaman, her an bir şekilde ilişkili olan bir sosyal hizmetler zinciridir.
Belediyede halkın bu hizmetleri en geniş şekilde alabilmek maksadıyla demokratik usullerle göreve getirdiği bir yerel yönetim birimidir.
Belediye halkın yerel ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak üzere görev yapar.

Bizim yerel yönetim anlayışımız; çağdaş, modern sosyal ihtiyaçların rutin belediyecilik anlayışından öte tüm insanları ve tüm semtleri aynı sevgi ve şefkatle kucaklayan,  kenti topyekün düşünen, bu kentin geçmişten günümüze uzanan tüm değerlerine sahip çıkarken; onları koruyup, kollayarak günümüzde de güncelliğini sürdürmesi için çaba gösteren, geçmişle günümüz arasında köprü görevini üstlenen bir anlayıştır.
009
Yine bizim yönetim anlayışımız; kentte yaşayan tüm insanların kaynaşması, dayanışması ve hemşericilik bilincinin pekişmesi çabalarını geliştirerek, barış, huzur ve kardeşliğin en üst düzeyde tesisine yönelik çalışmaları en öncelikli görev sayan bir anlayıştır.

Zira bize göre hizmeti yapmaktan öte, yapılan hizmeti o kentte yaşayanların kendi malı bilmesi, öz malına sahip çıkar gibi sahiplenmesi en büyük idealimizdir.

Ayrıca ortaya koyduğumuz eserleri güven, barış, huzur ve kardeşlik ortamı sağlanmadan insanların adil olarak kullanmaları da mümkün değildir.
Bütün bu güzellikleri ortaya çıkarırken, tarihin derinliklerinden günümüze aktarılan eserleri, geçmişte kentimizde yaşayan medeniyetler ve dinlerin kalıntılarını günümüz dünyasıyla paylaşırken,  hiçbir zaman öz değerlerimizden ve milli kimliğimizden taviz vermek düşüncesinde olmadığımızı herkesin bilmesinde ayrıca yararlar vardır. Bizim buradaki temel düsturumuz ‘İnsana, inanca, geçmişe saygı, dünya barışına katkı’ anlayışımızdır’’ .

019

2014 Mart yerel seçimlerinin ülke için çok önemli olduğunu belirten Başkan Kocamaz, “Bu seçim diğer seçimlerden çok farklı. Çünkü arkasından 4 ay sonra Cumhurbaşkanlığı seçimini tetikleyecek, onun arkasından da 8 ay sonra ülkemiz bir genel seçim heyecanı yaşayacak. Yani 1 yıl içerisinde 3 defa sandığın başına gideceğiz. Dolayısıyla bu yerel seçim diğerlerini de tetikleyeceği için ülkemiz açısından hepimiz açısından ilimiz ve ilçelerimiz açısından çok önemli. Memlekete sahip çıkmak mecburiyetindeyiz. Gidecek başka bir ülkemiz yok, başka toprağımız yok. Bu topraklarda doğduk, bu topraklarda büyüdük, ekmeğini yedik, suyunu içtik hak vaki olduğunda da yine bu topraklara gömüleceğiz. Allah hepimize hayırlısından memlekete hizmet aşkıyla uzun ömür versin” şeklinde konuştu.

001

Hizmete talip olduklarını altını çizen Başkan Kocamaz, “Bizler sizlere hizmet etmeye talibiz. Biz insanların, kökenine, inancına, dinine bakmıyoruz. Bizim tek derdimiz 1000 yıllık kardeşliğimize zede gelmemesi, 1000 yıllık kardeşliğimizin bozulmaması, bu ülkedeki birlik ve beraberlik ruhunun ortadan kaldırılmamasına çalışılmasıdır. İşte bunun için diyoruz ki, bu seçim geçmiş seçimlerden çok daha önemli. Sakın bu bir yerel seçim, sıradan bir seçim olarak değerlendirilmesin. Çünkü o zincirleme seçimin ilk halkası aynı ceketin düğmesi gibi ilk düğmeyi nasıl iliklerseniz ondan sonraki düğmelerde aynı şekilde iliklenir. İlk düğmeyi yanlış iliklerseniz ondan sonraki düğmeleri doğru ilikleme şansınız yoktur” dedi.

Başkan Kocamaz, “Yeni Büyükşehir Yasası Türkiye Cumhuriyeti’nin önüne konulmuş bir bubi tuzağı gibi algılanmaktadır. Çünkü bu yasa batının, Amerika’nın dayatmaları sonucu çıkarıldı ve her geçen gün ülkemiz bir kaos ve kargaşaya doğru sürükleniyor, bölünmeye doğru gidiyor. Bu yasayla birlikte nüfusu 750 bini geçen il bazındaki bütün yerleşim birimleri büyükşehir ilan edildi ve halihazır 16 büyükşehir sayısı 30’a çıkarıldı. Buradaki asıl amacın güneydoğudaki özerklik hareketlerinin önünün açılması olduğunu özellikle herkesin bilmesi ve atacağı adımı, gelecekle ilgili çalışmalarını da ona göre yapması gerekiyor” ifadesini kullandı.

020

 

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com