Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

1.937 views

BÜYÜK ADAMLARIN KÜÇÜK OYUNCAKLARI…

Kategori : Ana Sayfa, Spor - Etiketler :, , - Tarih : 03 Şubat 2013

bezeerrr02

Türkiye de Rc modelcilik çok fazla yaygınlaşmadığı gibi birebir içerisin de olmayanların  da çok da fazla bilgisinin olmadığı ender ve naif hoby’lerden bir tanesi. Çünkü bir oyuncakçı vitrinin de tanesi 600 TL den başlayan bir oyuncak arabaya yada uçağa pek de fazla sıcak bakılmıyor. Çünkü yıllardır günümüz şartları bunu getiriyor. Oysa o vitrin de duran oyuncak olarak görünen arabalar ve uçaklar 16 yaş ve üzeri içindir. Ama yeni gelişme çağın da bir gencin tabiri caiz ise ergenlik dönemin de ilgilendiği hoby’ler ileride kendi gelişimlerin de ciddi payları vardır.

building-rc-airplane-2 ucank

Peki nedir bu modelcilik?

Doç. Dr. Barlas N. Aytaçoğlu ile model uçak konusun da keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Ve mersin de uçan oyuncaklar da varmıymış sorusu tabi ki de aklımıza geliyor hemen çünkü fiziki şartları gereği gözlerden uzak bölgeler de bu zevklerini yaşamak durumun da kalmaktadırlar.

Model uçaklar, gerçek uçakların boylarının küçültülmesi ve uzaktan kumanda ile yönlendirilmesi için üretilmiş uçaklardır. Bu uçakları uçurmak her ne kadar bir “hobi” olarak nitelenseler de belli bir emek  verilmeden uçurulmaları son derece zor ve bir o kadar da tehlikelidirler. Bu yüzden bu spor ile uğraşmak isteyenlerin öncelikle bir bilenden belli eğitimleri aldıktan sonra tek başlarına uçurmaları ısrarla önerilmektedir.

bezerr01

Uçakların ana malzemesi Balsa ağacından elde edilmiş kontroplak, levha ve çubuklardır. Bunun yanısıra fiberglas malzeme ağırlıklı üretimiş uçaklar da vardır ancak Balsa genel olarak daha yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Balsa, yaş iken dünyanın en ağır, kuru iken ise en hafif tahtasıdır. Uçaklar havada uçacaklarından olabildiğince hafif olmalıdırlar. Bu yüzden yapımlarında kuru Balsa tercih edilmektedir. Uçaklar değişik markalar altında satılan polyester kaplamalarla kaplanmakta ve son hallerini almaktadırlar.

Uçakların boş ağırlıkları ortalama 1.5-6 kilogram arasında değişmekle birlikte uçmaları için gereken motor, servo, benzin deposu ve benzin, motor ve diğer elektronik aksamın da eklenmesiyle birlikte uçuş ağırlıkları 2.5-10 kilogram civarına yükselmektedir. Her uçağın ağırlığına ve model yapısına göre uygun motorlar ve yine bu motorlara uygun pervaneler kullanılmaktadır. Akrobasi uçaklarında daha güçlü ve kıvrak motorlar gerekirken eğitim uçaklarında daha mülayim motorlar yeterli olabilmektedir. Patlar motorlar benzinli ya da “glow” tabir edilen metanol, hint yağı ve nitro karışımından meydana gelen özel bir benzinle çalışabilir. Hepsinin kendine göre farklı kullanım alanları ve amaçları vardır. Bunu yanı sıra gerek benzinli gerekse glow motorlar 2 zamanlı veya dört zamanlı, tek veya çok silindirli olabilirler.

varri

Uçakların boyları ve motorların hacimleri büyüdükçe gerçeklik artmakta ancak taşıma zorlukları ortaya çıkmakta ve ayrıca harcanacak para miktarı da artmaktadır.

Diğer taraftan uçaklar uygun pil ve elektrik motorlarıyla da donatılabilirler ve özellikle sesin problem olduğu bölgelerde daha sessiz olarak uçurulabilirler. Bu amaçla lityum polimer piller yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

Uçakların menzilleri kullanılan kumandanın kapasitesine göre değişmekle birlikte 400-2000 metre civarındadır. Ek modüller takılarak mu mesafeler uzatılabilmektedir ancak bu uçakları ancak gözle gördüğümüz sürece düzgün olarak uçurabiliriz o yüzden 400-500 metrelik mesafelerden daha uzağa gitmek riski artırmaktadır. Bazı uçaklara kameralar da takılmak suretiyle uzun mesafelere gönderilmeleri mümkün olabilmektedir. Bu sefer de uçuş sürelerine dikkat edilmeli, pil ya da yakıt bitmeden geri dönülmelidir.

Model uçaklar ağırlıklarına ve içlerindeki benzin depolarının kapasitelerine göre havada 20-30 dakika kadar kalabilirler ancak uçuran kişinin uçuş boyunca gözünü uçaktan ayıramaması ve sürekli bir konsantrasyon halinde olması genellikle uçuşların 10 en fazla 15 dakikada sonlandırılmasını gerektirmektedir aksi taktirde konsantrasyonu azalan pilotun uçağı düşürmesi işten bile değildir.

Uçaklar yapılarına göre eğitim modelleri, akrobasi modelleri, yarış modelleri ve “Scale” denilen dünyada gerçekten var olan gerçek uçakların küçüklerinden oluşan modellere ayrılırlar. Başlangıç her zaman eğitim modelleri ile yapılmalıdır. Bu modeller diğerlerine göre daha düzgün ve kararlı uçuş karakteristikleri sergilemekte ve nispeten daha yavaş uçmaktadırlar. Böylece acemi bir pilotun düşünme ve karar vermede daha fazla zamanı olmaktadır. Tecrübe arttıkça modeller arasında geçişler yapılabilmektedir. Aceleci davranmamka bu hobinin altın kuralıdır çünkü sadece modeli kaybetmek değil başkalarına zarar vermek de söz konusudur. Model uçaklarla kurallara uymadan yapılan aktivitelerde ölümlü kazaların varlığı bildirilmiştir.

herre

Model uçaklar ve binalarla alakalı tüm parçalar gerek yurt içindeki gerekse yurt dışındaki model malzemesi satan bayilerden rahatlıkla temin edilebilmektedir. Tabii ki büyük yurt dışı harcamalar gümrüğe gireceğinden yurt dışı alış verişlerde dikkatli olunması gerekmektedir yoksa olması gerektiğinden daha pahalıya mal olabilir.

Mersin’de model uçak sporu halen Mersin Üniversitesi Hava Sporları Topluluğu ve Mersin Üniversitesi Spor Kulübü bünyesinde Toroslar Belediyesi Mersin Üniversitesi Halk kent Model Uçak Pistinde genellikle hafta sonlarında daha ağırlıklı olmak üzere yapılmaktadır. Burada yeri gelmişken bu konuda desteğini hiç esirgemeyen, pistin tahsisinden bakımına kadar ve organizasyonlarda sonsuz destek olan başta Toroslar Belediye Başkanı Sayın Hamit Tuna olmak üzere tüm belediye çalışanlarına ve ayrıca Büyükşehir Belediyesinde bu konuda desteklerini esirgemeyen tüm çalışanlara teşekkür etmeyi bir borç bilirim.

Bireysel olarak ve ayrıca Türk Hava Kurumu Mersin Şubesi bünyesinde de uçuş yapanlar olmakla birlikte MEÜ Hava Sporları Topluluğu Mersin’deki bu aktivitenin daha kolektif bir halde yapılmasına vesile olmaktadır. Diğer taraftan MEÜ Spor Kulübü bünyesindeki uçuş faaliyetleri sportif faaliyetler olup, kulübümüz Türkiye’de bu branşta Gençlik Spor İl Müdürlüğünden Türkiye Hava Sporları Federasyonuna bağlı olarak Sporcu Lisansı veren ilk kulüp olmuştur. Böylelikle bu hobi bir “spor” olarak da bir yerde tescillenmiştir.

ucannkn

Bu topluluk bünyesi içerisinde gerek elektrik motorlu uçaklarla, gerek patlar motorlu uçaklarla gerekse helikopterlerle uçuşlar gerçekleştirilmektedir. İlki 2010 yılında, ikincisi ise 2012 6 Mayıs günü Bölgesel Radyo Kontrollü Model Uçak Şenliği Toroslar Belediyesi Mersin Üniversitesi Halk kent Model Uçak pistinde gerçekleşirilmiştir. Dileğimiz bu şenliğin geleneksel halde her yıl yapılabilmesidir.

En büyük hedefimiz ise daha gelişmiş tesislere sahip olabilmek ve Mersin’de ulusal ve  uluslar arası model uçak yarışlarını gerçekleştirebilmektir.

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com