Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

12.493 views

Belgin Sarılmışer, Nam-ı Diğer “ Acıların Kadını “…

Kategori : Ana Sayfa - Etiketler :, , , , - Tarih : 19 Ocak 2013

14141rn5

28 yıllık acılarla dolu bir hayat  ve bu kısacık hayata sığdırdığı, 6 Longplay, 11 kaset, 129 şarkı ve 1 film. Bir imaj çalışmasının ürünü değil, bilakis acı gerçeğin ta kendisi. Arabesk kültürün kült ismi efsane şarkıcısı BERGEN…

bergen-3_515160_big

15 .07.1958 yılında Mersin’de dünyaya gözlerini açan Belgin Sarılmışer anne ve babasının boşanmasının ardından annesi Sebahat Çakır’la Ankara’ya taşınır. 1978/1980 yıllarında dayısının oğlu Göksel ile evlenerek Hollanda’ya gider ve  bir erkek çocuğu olur . İzne geldiklerinde yaşanan talihsiz bir olay sonucu ailevi sorundan kaynaklanan  bir sebeple dört yıl evli kaldığı, çok sevdiği Göksel’ den ayrılmak zorunda kalır. Eşi ve çocuğu Hollanda’ya döner. Belgin ise kaderin ona hazırladıklarından habersiz Türkiye’de kalmıştır.

bergen000

17 yaşında sevdiğinden ayrılmış, hayata küsmüş olan genç kız, bir gün annesi ve arkadaşlarıyla Ankara Feyman Gece Kulübüne gider. Israrlara dayanamayarak sahneye çıkan Bergen’e gece klübu sahibi İlhan Feyman iş teklif eder. Teklifi kabul eden Bergen, Grup Lokomotif’le Türk Sanat Müziği, Türk Hafif Müziği ve aranjmanlardan oluşan bir repertuar seslendirir. Pavyon ve gazino kültürünün lale devrini yaşadığı o yıllarda Bergen  de piyasada adını duyurmaya, sesi ve yorumu kadar güzelliğiyle de ün yapmaya başlar. Bir yıllık çalışmanın ardından Feyman Gece Kulübü’ndeki işi bittiğinde, Adana’daki Kuyubaşı Gazinosu’ndan teklif gelir. Sekiz aylık çalışma karşılığında  bir otomobil verilecektir. Bergen bu teklifi kabul eder.

Bu dönemde Adana’da bir pavyonda polis baskını sırasında tanıştığı ve ömrünün en büyük pişmanlığı olacak olan  Halis Serbest ile aralarında bir  gönül ilişkisi başlar ve nikah kıyarlar. Başlarda her şey normal gider; aslında hayattaki en büyük acıların bu adamdan kaynaklanacağını bilmeden.

İş bitiminde vaat edilen otomobil elinden alınır ve (boş senetlere imza attırılarak) borç içinde bırakılır. Tüm bu olanların üstüne bir de Halis Serbest’in aslında evli ve çocuk sahibi olduğunu öğrenir Bergen. Ayrılmak istediğinde şiddete maruz kalır. 1982 yaz sezonu zamanı  Halis Serbest , sanatçıyı İzmir  Alsancak ‘ ta bulunan arkadaşına ait mekana  götürür,sanatçının  sırtından çok ciddi gelirler elde eder. Bir yandan  da dayak ve şiddet devam etmektedir. Bu arada  Kibariye’yi  de üne kavuşturan İzmir Atlas Plak’ın sahibi Asım Polat Tezel ile birlikte İlk long –play olan  “Şikayetim Var”  hazırlanır. Piyasaya sürülen şarkı çok fazla ilgi görmese de  Bergen yavaş yavaş tanınmaya başlamıştır artık.

imagesCA0UQSKA

Halis Serbest’in zulmünden kurtulmaya çalışan Bergen medyanın bildiği gibi karı-koca olmadıklarını, kendisine yapılan şiddeti ve gerçekleri polise anlatmakla tehdit eder. Bunun üzerine genç kadın sadece tartaklanmakla kalmaz ertesi gün (31 Ekim 1982)  sahne aldığı sırada Halis Serbest’in 500 liraya tuttuğu Şakir isimli kişi tarafından yüzüne kezzap atılır.

Halis Serbest iki aylık firardan sonra yakalanıp suça teşvik ve azmettirme suçundan  tutuklanarak İzmir -Buca kapalı cezaevine gönderilir. Bir müddet burada yatan şahıs,  daha sonra  Niğde yarı açık cezaevine nakledilir.

bergen

Talihsiz genç kadının hastaneye yattığı ilk günkü görünümü ve inlemeleri hala olaya şahit olanların ve hastane

personelinin hafızasından silinemez.Ttarihe geçecek bu olay trajedinin tanımı haline gelir.Sanatçı o günleri şöyle anlatıyor; “Çok fazla rüya görmeye başlamıştım. Kör kaldığımı, hayranı olduğun Müslüm Gürses ve Kibariye’nin rüyamda beni sahneye davet edip şarkı söylettiğini görürdüm. Çok uzak bir hayal gibiydi’’ (1983).

 

 

Yaşanan bu korkunç olaydan sonra İzmir Ege Üniversitesi Tıp fakültesindeki ilk tedavisinin ardından Ankara’ya getirilir ve ameliyatlarını hiçbir ücret talep etmeden Onur Erol üstlenir.  Onur Erol‘un inanılmaz gayreti ve ustalığı sayesinde,  zamanın tüm teknik imkânları da kullanılarak aylarca süren ameliyatlar zinciri ve tedavisi sonucunda genç kadın adeta yeniden yaratılır. Sonuçta Bergen bir kısmı eksik olsa da eski güzelliğine kavuşur, hayata ve müziğe küs olarak.

 

 

Tam bu dönemde Pırlanta Pavyon’un sahibi ve “Kimbilir” şarkısının bestecisi Cengiz Özşeker, İzmir’e dönen Bergen’i yaşadığı bu acı olayın travmasını atlatmasını sağlayıp, sahneye çıkmaya ikna eder. Bergen hiç beklemediği büyük bir ilgi ve izdihamla karşılaşır. Aynı yıl bir pilot albüm yaparlar. Yaşadığı bu trajedi  sanatçıya şöhretin yolunu açar. 1985’e de Kamacı’dan aldığı teklifle İstanbul’a gelen Bergen, Yaşar Plakçılığın sahibi Yaşar Kekeva’yla 3 yıllık kontrat imzalar. 1986 Mart ayında Yaşar Plakçılık etiketiyle “İnsan Severse” albümü longplay ve kaset olarak çıkan sanatçı yoğun bir ilgi görür. Sturdust’ta çalışmaya başlar. Bu Bergen’in ikinci albümü olmasına rağmen Yaşar Plakçılık’tan çıkan ilk albümüdür.

 

 

Tarihler 1986 Eylül’ü gösterdiğinde 3. albümü olan ‘Acıların Kadını’ piyasaya çıkar .Dönüm noktası  olan bu albümle Bergen kısa zamanda 750.000’lik satış rakamını geçer. Bu yapıtın ilgi görmesi ile 1982 yılında yaptığı ve ilk albümü sayılan “Şikayetim Var” isimli albümün yayın haklarını almış olan  Uzelli Plak, bu albümü aynı yıl sadece kaset olarak çıkarılır.

 

” Acıların Kadını” isimli albümün gördüğü ilgi yapımcıları cezbeder ve filminin çekilmesi kararlaştırılır. 1987 yılında Metro Flim yapımcılığında usta yönetmen Ülkü Erakalın’ın yönettiği “Acıların Kadını” filminde Bergen; Yalçın Gülhan, Asuman Arslan ve Ali Rıza Özbilgiç ile kamera karşısına geçer.  Filmin aynı zamanda senaristi de olan Ülkü Erakalın Aralık 1986 tarihli Video Haber Dergisi’ne verdiği bir röportajda başrol oyuncusu Bergen için şunları söyler;  “Bergen çok cesur bir kadın. Başına gelen felakete karşılık , çok enteresan bir kalbi ve kişiliği var. Filmde bunu ön plana çıkarmaya çalıştım. Batılılar bizim çektiğimiz sahnelerde makyaja başvururlar. Oysa biz bu sahneleri hayatın kendisinden temin ettik. Bir gözü ve yüzünün bir tarafı yok olmuş, vücudu kezzap yanıklarıyla dolu bir kadın… Gerçek yaşamdan bir kadın…  Ve gerçek yaşamdan bir yüz… Bu durumda kamera karşısına geçmekten çekinmeyen Bergen’in cesaretini hayretle ve saygıyla karşılıyorum.”

 

Arabesk kültürün bir figürü olan, yüzünün yaralı kısmını bazen saçıyla bazen de bantla kapatan Bergen  1986’da altın  yılını yaşar.Yılın albümü, en çok satan “kadın sanatçı” unvanı, altın longplay ve altın kaset ödülleri peş peşe gelir.Kezzap faciasından sonra sanki yeni bir hayat başlar sanatçı için. Tüm ülkede ‘Acıların Kadını Bergen’in konuşulduğu 1986 senesi sanatçının 28 yıl süren yaşamının en parlak, en önemli senesidir.

 

İbrahim Tatlıses ve Müjde Ar’lı kadroyla gittiği Bursa’da sahne aldığı sırada Haftalık Müzik Magazin dergisinde Avustralyalı organizatör John Pale ile Bergen’in aşk yaşadığı iddia edilir.Bu bu haber Bergen’e pahalıya patlar;  zira o yılın bayram arifesinde Adana Lunapark Gazinosu’nda sahne alan Bergen, gazinonun fotoğrafçısı Necmettin Utaş tarafından bıçaklanır. Organizasyon bürosunda çalışan Fehmi Kara, Bergen’i hafif yaralı kurtarır.Kimileri hapisten yakında çıkacak olan kâbusunun kıskançlık nedeniyle  azmettirdiğini ; kimileri de gazinocular arasındaki bir hesaplaşma olduğunu savunur. Sanatçı kendisine ve ailesine yönelik ölüm tehditleri yüzünden gerçekleri  emniyete açıklayamaz. Saldırının gerçek nedeni bulunamaz  ;suçlu ya da suçlular yakalanamaz.

 

Tüm bu başarılar ve yaşananların yanında, yapılan baskılar sonucu basını yanıltma amacı ile Bergen ,  cezaevinde tutuklu bulunan şahsın yanına , ”görüşme ” adı altında zorla götürülür , basına karı koca izlenimi verilir . Doğan tepkiler üzerine Bergen basına; “Halis istedi kabul ettim. O güne lanet ediyorum ama o olay beni  şöhret etti. O cezasını zaten çekti ama asıl cezayı bir ömür çekecek… Kendi yarattığı eserle bir ömür yaşayacak, bundan büyük ceza mı olur ona? O beni anlar. Kendi etti kendi çeksin. Dönüşüm çok kuvvetli bir sevgi diye yönlendirilmesin. Birbirimizin kahrını çekelim, yaptıklarımızın yani…” şeklinde demeçler verir.

 

Ölmeden önce çıkan son albüm olan  ‘Yıllar Affetmez’ 1989 yılının Temmuz ayında çıkar. Aynı tarihlerde Bergen’in yüzüne kezzap atan Halis Serbest de aftan yararlanarak cezaevinden çıkmış,  sanatçının hayatına kabus gibi çökmüştür. Çıkardığı son albümünün tanıtımı için Anadolu’ya tanıtım turnesine çıkan Bergen artık adeta mafyalaşmış müzik piyasasından bıkmış, iyice yorulmuştur.

 

Yaşadığı olaylar ve büyük acılar sanatçıyı müzikten ve bu hayattan soğutur. Huzur dolu bir hayattan başka bir şey istemeyen Bergen  ilk aşkı ve kocası Göksel ile biricik oğlu Hakan’ın yanına gidip yeni bir hayata başlamanın planları içersine girer.

 

14 Ağustos’u  15 Ağustos’a bağlayan gece Anadolu turnesi kapsamında  Kayseri’de ki çalışmasını tamamlayarak Mersin’e gitmek için yola çıkan Bergen,  Halis Serbest’in  kendilerini takip ettiğini fark eder. Sanatçı annesi ile birlikte  emniyeti arayarak durumu bildirir, tedbir alınacağını öğrenince yollarına devam eder. Tarsus-Pozantı E-5 karayolunun Çamalan Yaylası mevkiindeki Gülek Kasabası’nda bulunan Aspava Lokantası’nde gece 04:00 sularında Halis Serbest, Bergen ve annesinin karşısına çıkar. Serbest ile tartışan sanatçı, arabaya binmek üzere hareket ettiğinde Halis Serbest’in silahından çıkan altı kurşunun hedefi olur  ve olay yerinde ölür.

36879_403164297915_4430608_n

Hazırlayan : Özge Atinel

 

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com