Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

766 views

Basında Sansürün Kaldırılmasının Yıldönümü Kutlandı…

Kategori : Ana Sayfa - Etiketler :, , , , - Tarih : 27 Temmuz 2013

foto-1

76 gazeteci ve yazar cezaevinde, son 1 ayda 72 gazetecinin işine son verildi

 

Basın’da Sansür Devam Ediyor!

 foto-3

Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk, Türkiye’de bugün 76 gazeteci ve yazarın tutuklu olduğuna dikkat çekti, Türkiye’de basın üzerindeki sansürün, ‘Uludere Katliamı’, ‘Reyhanlı Olayı’ ve ‘Taksim Gezi Parkı Direnişi’nde görüldüğü gibi, aradan geçen bir asrı aşkın süreye rağmen devam ettiğini söyledi.

 foto-2

Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk, 24 Temmuz 1908 Basından Sansürün Kaldırılışının 105’inci Yıldönümü ve Basın Bayramı dolayısıyla Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen ve çok sayıda basın mensubunun hazır olduğu törene katıldı. Gün dolayısıyla bir açıklama da yapan Başkan Türk, “Bir ülkede ancak özgür basın ve gazetecilik varsa, işte o zaman özgür ve demokratik bir toplumdan bahsedilebilir. Oysa bugün Türkiye’de 76 gazeteci ve yazar tutukludur. Aradan geçen 105 yıla rağmen Türkiye’de basın emekçileri özgürlükle tanışamamıştır. Türkiye bu ayıptan kurtulmalıdır Tutuklu gazeteciler derhal serbest bırakılmalı ve Türkiye, ‘gazetecileri mahkûm ettiren ülke’ imajından sıyrılmalıdır” dedi.

‘Roboski, Reyhanlı ve Gezi’de sansür uygulandı’

Özgür, muhalif, devrimci ve sosyalist basına yönelik baskıların; basın özgürlüğüne, halkın doğru ve zamanında haber alma hakkına, düşünce ve ifade özgürlüğüne saldırı olduğunu kaydeden Başkan Türk, basında sansürün sürdüğünü ifade etti. Türk, şöyle konuştu: “Şırnak Uludere’de, 35 sivil insanın savaş uçaklarından atılan bombalarla öldürüldüğü Roboski katliamını ancak 30 saat sonra hükümetten izin alıp yayınlayabilmek sansürdür. Gezi Parkı’nın korunması için demokratik haklarını kullanan, fakat şiddete maruz kalan, canını kaybeden, gözlerini yitiren, gaz yiyen, cop yiyen, gözaltına alınan insanları görmezden gelerek penguen belgeseli yayınlamak sansürdür. Reyhanlı’da, onlarca yurttaşımızın yaşamına yol açan bombalı saldırıyla ilgili yazılı, sesli ve görüntülü haberlere mahkeme tarafından yayın yasağı koymak sansürdür.”

 foto-4

‘Son bir buçuk ayda 72 gazeteci işten çıkarıldı’

Başkan Türk, bu ve benzeri manzaralara rağmen basının üzerinden sansürün kaldırıldığını söylemenin mümkün olmadığını kaydederek, sözlerini şöyle bitirdi: “Türkiye, tutuklanan ve yargılanan gazeteciler bakımından dünyada birinci olmuştur. Sadece son bir buçuk ay içinde, ulusal gazete, televizyon ve ajanslarda çalışan 72 gazeteci, ya işten atıldı, ya istifa etmek zorunda bırakıldı veya zorunlu izne çıkarıldı. Bu koşullar altında, 24 Temmuz’u; kutlanacak bir gün veya bayram gibi görmek, tarihsel ve güncel gerçekliklerle uyuşmuyor. Bütün eksik ve sorunlara rağmen gazetecilerin bayramını kutlarım. Basın emekçilerinin, özgür ve demokratik koşullarda çalışabildikleri, emeklerinin karşılığını alabildikleri bir ülke ve gelecek dilerim.”

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com