Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

2.867 views

Bahçeşehir Koleji Amerikan Futbol Takımı

Kategori : Ana Sayfa, Spor - Etiketler :, , , , , - Tarih : 08 Ocak 2013

afut

Mersin’de bir ilki gerçekleştiren Bahçeşehir Anadolu Lisesi, kurduğu Amerikan Futbolu Kulübüyle öğrencilerine her alanda farklı etkinlikler yaşatmayı ilke edinmiştir. Değişime, gelişime, yeniliğe açık; disiplinli çalışmayı göz ardı etmeyen Bahçeşehir Anadolu Lisesi spor faaliyetleriyle de Mersin’de öncü olmaya devam edecektir.

DSC_0300

Amerikan futbolu, bünyesinde bir sporda olması gereken birçok özelliği barındıran oldukça kompleks bir spordur. Dayanıklılık, kuvvet, çabukluk, hız, strateji, hırs, takım ruhu öne çıkan özelliklerdir… Bu sentez Amerikan futbolunu oynaması ve izlemesi oldukça keyifli bir spor haline getirmektedir.

Belirtilen takımlarda spesifik birçok pozisyon bulunmaktadır. Pozisyona bakmaksızın gereken önemli bir özellik, mental yeterliliğin ve stratejik gereksinmelerinin yanı sıra, yüksek fiziksel kondisyon ve reaksiyon kabiliyetidir. Tabi pozisyonlar değiştikçe gereksinmelerde değişiklik göstermektedir. Örneğin bir oyun kurucuda (quarterback) liderlik vasfının kuvvetli olması gerekirken, bir koşucunun çok çevik ve hızlı olması beklenir.

DSC_0229 DSC_0185

Oyun tema olarak iki terime dayanır. Block(rakibin belli kurallar içinde hareketini engelleme ve tackle (topa sahip rakibi beden üstü müdahele yaparak, bacaklarına veya beeline sarılarak düşürme veya herhangi bir şeklide ilerlemesini engelleme)… Bu iki hareket oldukça tekniktir. Zamanlama ve fiziksel kondisyonun yanısıra oyun zekası açıkça hissedilir.

Türkiye’de yaygın olmayan fakat disiplin ve saygınlığın ön planda olduğu, saygı, sevgi ve güven duygularını geliştiren bir takım sporu olan Amerikan futbolunun Bahçeşehir Anadolu Lisesi’nde temelleri atıldı. Kurulan U19 takımları Türkiye’de Amerikan Futbolunu yaygınlaştırmak için ilk adımı attı.

Bir kulüp olarak faaliyete geçen takımımız ayrıca hafta içi de eğlenceli ve yorucu çalışmalarını Mersin Üniversitesi Amerikan Futbol Takımının desteğiyle sürdürüyor.

DSC_0107

Disiplinli çalışma gerektiren ve katı kurallara sahip olan Amerikan Futbolu  lise öğrencilerimizin yoğun ilgisiyle bu yaş grubundaki gençlere uygun bir spor olduğunu kanıtlıyor. Koordinasyon, takım çalışması, özdisiplin, kendine güven gibi kazanımları aşılayan Amerikan Futbolu, gençleri derslerinde ve bireysel hayatlarında da başarıya götürüyor.

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com