Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

1.992 views

Alper Yedigöz – Tutku…

Kategori : Ana Sayfa, Yazarlar - Etiketler :, , , , , - Tarih : 27 Ocak 2013

ask-mi-tutku-mu-crop_orig

Tıpkı yaşam gibi bir sözcük bu diye düşünmüşümdür hep. Eğer eskilerin deyimiyle azı karar çoğu zarar sözüne uyarsanız, yaşamın ta kendisidir. Eğer keskin sirke küpüne zarar diyecekseniz yine tam yaşamın ta kendisidir.

Tutkuyla sarılmasa bilim adamı ilmine, tutkuyla sarılmasa müzisyen müzik aletine, tutkuyla sarılmasa işçi işine, tutkuyla sarılmasa öğretmen bilgiye, tutkuyla sarılmasa din adamı dinine ve tutkuyla sarılmasa dansçı partnerine sizce dünya böyle olur muydu?

Yıllarca bıkmadan, usanmadan tutkuyla bakmamış mı sarı öküz kara trene? Kim bilir ne düşünmüştür bakarken, ne zamanlar, ne hayaller, ne umutlar, ne heyecanlar geçirmiştir zihninden. Ve sevdiğine hiç zarar vermeden tutkuyla izlemiştir sadece.

352036-tutku

Tutku, İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras, aşırı düşkünlük olarak tanımlanmakta. Bu kadar şeyi aştığı içinde kötü olarak tanımlanmakta. Oysa bunları aşmazsanız, tutkunuz size yada çevrenize zarar verici hale gelmezse çok yapıcı olabilir.

Temel, bir genç kıza tutkulu bir şekilde aşık olmuş. Ve genç kıza kendi halini anlatan bir şiir yazmaya karar vermiş; “ Sabahları kahvaltı edemiyorum çünkü seni düşünüyorum, Öğlenleri yemek yiyemiyorum çünkü seni düşünüyorum, Akşamları yemek yiyemiyorum çünkü seni düşünüyorum, Geceleri uyuyamıyorum çünkü açım… “

Gerçekten sevdiğinizde sevginizin içinde tutku yok mu sizce? Gerçekten bağlandığınızda bağlılığın içinde tutku yok mu sizce? Ve olmalı aslında. Yoksa güzellikleri nasıl ortaya çıkarırız?

Longfellow “ İnsanların büyük tutkuları olmasaydı, küçük işleri başarırlardı. ”, Amin Maalouf “ Zamanın iki boyutu var, uzunluğu güneşe, derinliği tutkulara bağlı. ” demiş. Siz ne düşünürsünüz bilmem ama Longfellow’ a katılmamak elde değil. Aynı deneyi, her defasında aynı başarısız sonucu almasına rağmen hala devam ettiren bir bilim adamının davranışı başka nasıl açıklanır? Maalouf’ a ne dersiniz zaman sadece güneşin ışıkları ile mi ölçülür?

tango2

Yakmıyorsa tutkunuz ellerinizi, tutkunuz kirletmiyorsa sevginizi, tutkunuz acıtmıyorsa karşınızdakini, bence koyun içinize. Tutkulanın sevdiğinize, işinize, yaptığınız her şeye.

Yorgun argın işten eve dönen adamı kapıda bekleyen karısı haşlamaya başlamış; Biraz örnek al şu yan komşulardan. Adama bak karısına hala tutkuyla aşık, sokakta öpüşüyorlar, arabada öpüşüyorlar, evde öpüşüyorlar. Yazıklar olsun sana, sende yapsana ! Adam cılız bir sesle çekinerek yanıtlamış; Tamam yaparım ama kadını daha o kadar tanımıyorum ki.

“Merakınızın peşinden gidin. Benim özel bir yeteneğim yok. Yalnızca tutkulu bir meraklıyım. ” A. Einstein

Tutkulu, tutku dolu günler geçirmeniz dileklerimle…

alper yedigöz

Alper Yedigöz

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com