Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

2.396 views

Alper Yedigöz – Sınırsız Hayallerimiz -

Kategori : Ana Sayfa, Yazarlar - Etiketler :, - Tarih : 12 Ocak 2013

hayal2

Sınırsız Hayallerimiz…

Rahat bir pozisyon alın, biraz gevşeyin, gözlerinizi hafif kapatın ve olmasını istediğiniz şeyleri düşünün, demeyeceğim. Olmasını istediğiniz şeyleri düşünün, durumunuz ne olursa olsun, ister ayakta olun, ister yatakta, ister balıkta, ister kavakta. Hayal edin, hayallerinizi süsleyin ve yaşadığınızı hissedin.

Çok güncel bir reklamda, çokbilmiş zenginlerimizden birisi; tarih hayal edenleri değil, gerçekleştirenleri yazar diyor. İnsanın aklına şu soru geliyor, bu gerçekleştirilecek şeyler nereden çıkıyor acaba? Hayal edemezsek neyi yapacağız? Tarih hayal edenleri de bunları gerçekleştirenleri de yazıyor kanımca. Yoksa Jules Verne’ nin olağanüstü hikâyelerini açıklamak mümkün mü sizce? “En büyük işler, büyük hayaller kurma özelliği olan insanlarca başarılmıştır” demiş William Russel.

hayalw

Hayal edin, hayal edin ki hayalleriniz hayata geçsin, gerçekleşsin. Gazetelerde de yer alan güzel bir hikâye var bu konuda; dağda çobanlık yapan bir kişi, Futuristler Derneği başkanı olan holding patronunun gazetedeki bir yazısını okur ve ona bir mektup gönderir. “Ben de yaratıcı biriyim ve sizinle tanışmak, projelerimi paylaşmak istiyorum” diye bahseder kendisinden. Birkaç gün sonra bu holding patronu bu kardeşimizle iletişime geçer, sonra onu İstanbul’a getirtir. Birkaç gün önce çobanlık yapan arkadaşımız, koskoca holdingde işe başlar. Bu garip çobanı diğer insanlardan ayıran en önemli özelliğini, ona şu soruyu sorduğumda öğrendim: “ Bir gün bilir miydin Konya’da çobanlık yaparken İstanbul’da büyük bir holdingde çalışıyor olacağını?” gözlerini yumdu ve sanırım o günlerini düşündü: “Bilemezdim ama hep hayal ederdim. Bir gün bu keçileri otlatmayacağım der ve istediğim yaşamın hayalini kurardım.”
Hayal nedir diye sorarsınız, zihinde tasarlanan, kurgulanan, gerçekleşmesi istenen, gerçekleştiğinde mutluluk vereceği varsayılan düş, imge, düşünce diye tanımlar size sözlükler. Hayal kurmak yaşamaktır aslında, yaşadığının farkında olmaktır, geleceğe umut taşımak, geleceği oluşturmaktır. Bazen de biraz can sıkıcıdır; Nasreddin Hoca’nın canı şöyle bir tarhana çorbası çekmiş. Başlamış ağzı sulana sulana hayal kurmaya. O sırada kapı çalınmış ve komşunun oğlu: – “Hocam, annem hasta, bir tas çorba istiyor”, demiş. Hoca, söylenmiş kendi kendine: – “Hey Allah’ım, bizim komşular hayalin bile kokusunu alıyor!”

Hiçbir sınırı yok hayal kurmanın, kurun dilediğinizce, sonsuz sayıda bir lego gibi koyun üst üste.  Dilediğinizi çıkarın isterseniz, araya teker koyun, döndürün, olmadı ters çevirin, baktınız hiçbir halini beğenmediniz, tümden dağıtıp sil baştan tekrar oluşturun, ne de olsa lego beleş yapmak keleş.

hayal

“Artık hayallerim suya düşecek diye kaygılanmıyorum, çünkü onlar düşe düşe yüzmeyi öğrenmişler” diyor, Cemal Süreyya. Koskoca Cemal Süreyya bunu diyorsa doğrudur demek ki, öyleyse kurmaya devam bolca hayali, suya da düşse, hiç gerçekleşmese de, hiç gerçekleşmeyecek olsa da ölene dek kurmaya devam.

Hayalle gerçeği ayırt etmek lazım tabii. Okulda Alican’a öğretmeni bir ödev verir. Alican’ın ödevi; gerçek ile hayal arasındaki farkı bulmaktır. Hemen eve gider ve aile fertlerine (annesine, babasına, ablasına) sorar ancak hiçbirinden cevap alamaz. Alican tekrar babasına gider ve “Ne olur babacığım gerçek ile hayal arasındaki farkı söyler misin?” der. Babası “ Peki Alican. Sana bir şey söyleyeceğim, sen de git annene ve ablana söyle” der. “Annene ve ablana Tarkan aşağıda seninle olmak istiyor ve üste de para verecekmiş de” diye ekler. Alican gider ablasına ve annesine babasının söylediğini iletir. Anne ve abla kıkırdayarak cevap verirler.
Ablası : ”Makyajımı yapıp hemen geliyorum.”
Annesi: ”Hemen geliyorum para vermesine de gerek yok.” derler.

Alican gidip babasına, annesi ve ablasının söylediklerini aynen aktarır. Babası: “İşte oğlum Tarkan’ın aşağıda olduğu hayal ama bizim evde iki tane potansiyel obua olduğu gerçek” der.

“Hayal gücü bilgiden daha önemlidir” diyor, Albert Einstein.

Hayallerinizin gerçekleşeceği güzel günler dileklerimle…

254919_10151162996843732_1488462640_n

Alper Yedigöz

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com