Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

2.666 views

Alper Yedigöz – Gülmeli…

Kategori : Ana Sayfa, Yazarlar - Etiketler :, , , - Tarih : 23 Ocak 2013

cem-yilmaz-izleyenin-gulmek-zorunda-zannetmesi_91527

Teknolojinin hayatımızın her anına girdiği, hayatı facebook ve twitter’dan takip ettiğimiz bu günlerde en çok paylaşılan konulardan birisi de mizahi öğeler. Şairin dediği gibi; yaşamı büyük bir ciddiyetle yaşarken, insanoğlunun en çok ihtiyacı olan gereksinmelerinden birisi de gülmek.

84081-hayata-gulmek

Gülmek o kadar önemli bir ihtiyaç ki; iyi bir kahkaha bir kilo pirzolaya eşdeğer görülerek yemek içmek kadar önemli olduğu vurgulanmış, karamsar Nietzsche, “insan o kadar acı çekti ki, gülmeyi yaratmak zorunda kaldı” demiş. Tanrı, insanı yaratırken hamuruna biraz da mizah eklemiş ve insanoğlu her durumdan, her olaydan, her konudan hatta her acıdan bile bir gülme konusu çıkarmış.

Her kişinin güldüğü öğeler farklı olsa da, kişi kimi zaman başarılı kimi zaman başarısız da olsa, mizah hayatımızın her anında. “ Gülmek için mutlu olmayı beklemeyin belki de gülmeden ölürsünüz “ büyük yazar Victor Hugo’nun güzel bir sözü.

Güldürmek öyle sanıldığı kadar kolay bir iş değil aslında. Çelişkileri fark etmek, bunların çarpıcını yönlerini bulmak ince bir zeka işi. Moliere öyle güzel özetlemiş ki bunu “ insanları aldatmak, güldürmekten çok daha kolaydır “ sözüyle.

Fıkralar ve karikatürler ise en temel öğeler bu konuda. Çünkü fıkra ve karikatür denince insanın aklına ilk gelen eylem gülmek oluyor. Bir çoğunda sonunda düşünceye itse de, bir anda koparıyor insanı bulunduğu andan, mekandan.

b5465d94f4a49901428feae86cb99f88

Gülmek öyle eften püften bir şey de değil. Bir sürü faydası var, tansiyonu düşürüyor, şekere iyi geliyor, kalbi rahatlatıyor, kanseri önlüyor, beyine huzur veriyor, kaslara enerji katıyor, ömrü uzatıyor, uzun lafın kısası bin bir derde deva oluyor. İşin latifesi bir tarafa bilimsel olarak kanıtlanmış birçok faydası var gülmenin; öfke ve kin duygusu bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Neşeli ve bol kahkaha atan kişilerin ise bağışıklık sistemi daha kuvvetli, güldüğümüzde yüzümüzde 15 kas birlikte çalışıyor, güldüğümüz zaman tümör ve virüslerle savaşan hücrelerimizin sayısı da artıyor, özellikle ruhsal bazı hastalıkların tedavisinde gülme terapisi kullanılıyor. Gülmek doğal mutluluk hapı olan endorfin hormonun salgılanmasını sağlıyor.

Bir de rakamsal yönü var gülmenin; gülmek erkek ve kadın arasında da farklılık gösteriyor. Erkekler daha kısa süreli gülerken kadınlar daha uzun kahkaha atıyor, kadınlar erkeklerden %126 oranında daha fazla gülüyor, çocuklar günde yaklaşık 300 kez gülüyor, yetişkinler ise günde ortalama 17 kez gülüyor. Yanımızda biri olduğunda yapılan espri ya da komik bir olaya yalnız olduğumuzdan on kat daha fazla gülüyoruz, en çok yapılan şakalara gülüyoruz bu oranı yüzde 80 şeklinde ifade etmek mümkün.

Adam evlenir ve çalışmak amacıyla gurbet ellere gider. Yıllar sonra evine dönen adam bakar ki evde 3 çocuk bulunmaktadır. Eşine bu çocukların kimden ve nasıl olduğundan kuşkulanarak karısına sorar…
Adam – Büyük çocuk nasıl oldu?
Eşi – Hani sen gurbete giderken var ya…
Adam – Ya şu ortanca çocuk?
Eşi – Hani sen bir ara izine gelmiştin ya…
Adam tam kuşkulanmış ama son çocukta emin olacak…
Adam – Peki bu son çocuğa ne diyeceksin bakalım?
Eşi – Zaten onun da sana baba dediği mi var? Baksana oturmuş yoğurdunu yiyor…

imagesCAHI2FOI

Bir Alman atasözü, gülmek hayatın şekeridir diyor, hayatınızın bol şekerli olması dileklerimle…

alper yedigöz

Alper Yedigöz

 

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com