Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

1.487 views

Alpaslan Şifan – Yeni Yılda Memleket Manzaraları

Kategori : Ana Sayfa, Yazarlar - Etiketler :, - Tarih : 12 Ocak 2013

c8be1fcd2146fabf01b837824ec24112_1299369232

Geçen ayın başında eşim ve oğlum ile Ankara’ya gittik. Oğlum artık Atatürk’ü anlayabilecek yaşa gelmişti. O nedenle işlerimi hallettikten sonra bir gün fazladan kalıp Anıtkabir’i ziyaret ettik. Benim en son ziyaretimden sonra baya değişmişti. Daha fazla duygulanarak gezdim bu sefer Anıtkabir’i. Bu duygu değişimden mi kaynaklanıyor yoksa son dönemde Atatürk’e olan ihtiyaçtan mı onu tam bilemiyorum.

Seneye de 10 Kasım’da gitmek istiyorum Anıtkabir’e. Saat dokuzu beş geçe Atamın başucunda olmak istiyorum. Ona “sen kalk ben yatam” demek istiyorum. Muhtemelen bu 10 Kasım’da Anıtkabir’e giden benim gibi binlercesi de bunu söylemek istemiştir ama bunu ancak saat 10’dan sonra yapmaları mümkün oldu çünkü kabir halka 10 dan sonra açıldı.

Saat dokuzu beş geçe Anıtkabir dede atanın son nefesini verdiği Dolmabahçe Sarayı’ndaki yatak odasında da sadece devlet büyükleri ve askeri protokol vardı. Ben merak ediyorum acaba orada yatan halkın Atası değil mi? Orada herkesten çok istekle oraya giden halk değil mi orayı hak eden? Acaba saat 9’u 5 geçe orada olabilenlerden hangisi “Atam sen kalk ben yatam” diyebildi…

Spiderman’i izlemişsinizdir herhalde. Bu son filmi olmasa bile mutlaka seriden birine ya sinemada ya da televizyonda denk gelmişsinizdir. Fark ettiniz mi? Nasıl bir kahraman yaratma isteği var gerçek dışı olsa da. Çoğu ülkenin bir kahramanı varken Amerika’nın olmayan kahramanları yaratma isteği neden acaba. Peki, biz gerçekten var olmuş dünyanın en önemli, en büyük kahramanlarından birine sahipken, onu yok etme isteğimiz neden olabilir.

Acaba gerçekten arabesk dinlemek vatan hainliği midir? Ben çok dinlemem ama şimdi merak ettiğim için dinleyeceğim çünkü neden vatan hainliği olabileceğini merak ettim. Sözlerinden dolayı olması muhtemel çünkü kulak misafiri olduğum bazı arabesk parçaların tınısı baya hoş, insanı keyiflendiren türden. Sözlerinde bir çarpıklık yoksa neden vatan hainliği olabilir ki, bu ay bol bol arabesk dinleyip önümüzdeki ay bu konuda daha net bir fikir sunabilirim. Bu arada aklıma Amerika’nın arabeski sayılan rap takıldı, arada dinlediğim oluyor. Acaba Amerika için ben bir hain olabilir miyim?

Cari açığın en önemli nedeni enerji için yaptığımız ithalatmış. Bu nedenle de benzini en pahalı biz satın alıyormuşuz. Peki, bu sarfiyatı azaltmak için ne yapıyoruz? 2 ay önceki yazımda motosiklet ve bisiklet konusunu ele almıştım. Bu ay aslında kırmızı ışıklar bizle dalga geçmese, sinyalizasyon sistemiyle de bu sarfiyatı düşürebileceğimizi fark ettim. Eskiden yeşil dalga diye bir şey vardı şimdi ise artık kırmızı dalgaya dönmüş. O kadar kısa aralıklarla dönel kavşak ve kırmızı ışık var ki size yeşil yandığında bir sonraki kavşakta ışığın kırmızıya döndüğünü görüyorsunuz. Işıkların neden olduğu gereksiz bir trafik kalabalığı ve dur kalkın içinde gereksiz yakıt harcamasıyla cari açığa ciddi bir katkıda bulunuyoruz. Düzgün bir sinyalizasyon ve daha az kavşakla daha düzenli bir trafik ve daha az yakıt sarfiyatıyla hem kendi cebimize hem de milli servete katkıda bulunuruz.

Bu arada son olarak Akdeniz oyunlarına ne kadar kaldı? Etkinliklerden biz mi haberdar olamıyoruz? Yoksa her yerde Akdeniz oyunlarıyla ilgili bir etkinlik olması gerekirken yok mu?

185019_444552545587890_308098291_n

Alpaslan Şifan

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com