Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

948 views

Alp Şifan – Akdeniz Oyunları

Kategori : Ana Sayfa, Spor, Yazarlar - Etiketler :, , - Tarih : 09 Ocak 2013

2013_akdeniz_oyunlari

Bence; gelişmişliğin en önemli göstergelerinden biri ulaşım ve trafik. Birkaç örneğe bakacak olursak; ulaşım için Fransızların hızlı treni iyi bir örnek olabilir. Fransız bir tren hattımız olsaydı, 574 km hızla giden bir de trenimiz olurdu bu sayede. Mersin’den İstanbul’a 2 saatten kısa bir zamanda giderdik. Bu şehirler arası ulaşım için güzel bir örnek bir de şehir içine bakacak olursak İngilizlerin metro hattını düşünüp iç geçirmemek elde değil. Eğer İngiliz bir metro hattımız olsaydı evden işe gitmek herhalde 5 dakikamızı alır ve arabaya hiç ihtiyaç duymazdık. Bu hem dışarıda dolmuşa binenler hem de araba kullanırken dolmuş trafiğinin yarattığı travmadan kurtuluş olurdu. Trafikte birkaç örnek vermek gerekirse; herhalde Kanada’nın trafiğini bir gün bile olsa Mersin’de yaşamak güzel olurdu, kimse size kırmızı daha yeşile döner dönmez arabasında ölümcül yaralı varmış gibi kornaya basmaz, sakince sizin fark edip geçmenizi beklerdi. Amerika’nın öğrenci servisleri de özellikle Mersin için çok önemli bir örnek çünkü onlar burada olsa, o servisler durduğunda bizde durmak zorunda kalır onlar öğrenciyi indirip hareket etmeden bizde hareket edemez, tek yönlü yolda onu geçemezdik ve eğer buna uymazsak çok ağır cezalar yerdik. Ayrıca bu öğrenci servisleri Mersin’de yaptığı gibi içinde öğrenciler varken hız sınırını aşamaz, hatalı sollama yapamaz veya trafikte makas atamazlardı. Muhtemelen onun da cezası çok ağır olurdu. Diğer bütün örnekler bir kenara bizim minik canlarımızı geleceğimizi taşıyan öğrenci servisleri bir kenara. Her şeyi yanlış yapabiliriz ama özellikle trafikte öğrenci servislerinin etrafındayken biraz daha dikkatli kullanmalıyız ve mümkün olduğu her noktada önceliği onlara tanımalıyız, ayrıca hatalı gördüğümüz her öğrenci servisini uyarmalı ve hatta plakasını alarak bağlı olduğu okula, olmuyorsa, Milli Eğitime daha da olmuyorsa Valiliğe kadar bildirmeliyiz.

Aslında ulaşım ve trafikle ilgili yazacak daha çok şey var ama Aralık ayının konusuna da ufaktan değinmem gerektiğini düşünüyorum. Bu sayı yılbaşı sayısı olduğu için benden bu ay yazımı en geç 20 Aralık gibi vermemi istediler. Bende tam ne yazacağımı düşünürken aklıma 21 Aralık’ın dünyanın sonu olduğu geldi. Nasıl gelmesin ki? Bütün televizyonlar, gazeteler, radyolar vs. bundan bahsediyor yani kaçış yok. Kıyamet için ciddi bir talep var. Talebin çok olduğu yerde her an bir arz olabileceği düşüncesiyle yazımı yazmak için 22 Aralık’ı bekledim en azından kıyamet koparsa onunla ilgili bir şey yazarım diye düşündüm. Tabi bizim matbaanın başına bir şey gelmezse. Merak ediyorum dünyanın başka yerlerinde de bizdeki kadar popüler miydi bu konu? Kıyameti de ciddi anlamda magazin malzemesi yaptık. Bu da ciddi bir eğitim kıyameti yaşadığımızın belirtileri aslında. Neyse en azından kıyametin kopmadığını gördüğümüze göre artık daha önemli şeylerin peşine düşebiliriz herhalde.

Geçen ayda yazdım Akdeniz Oyunları ne âlemde? Hala havaya giremedik diye. Şimdi anladım, herhalde onlarda kıyameti bekliyordu. Kopmadığına göre artık etkinliklerle şehri havaya sokmaya başlasak mı? Ne de olsa oyunlara yaklaşık 170 gün kaldı ama hala Akdeniz Oyunlarının ne olduğunu ve Mersin’de yapılacağını bilmeyen hemşerilerim var.

185019_444552545587890_308098291_n

Alpaslan Şifan

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com