Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

964 views

Akdeniz İşçi Festivali Yapıldı…

Kategori : Ana Sayfa, Kültür-Sanat - Etiketler :, , , , , , , , , , , , , , , - Tarih : 19 Haziran 2013

işçi festivali-7

Akdeniz’de İşçi, ‘Gezi’ İçin Direnişçi

 işçi festivali-5

Akdeniz Belediyesi ve Disk-Genel İş Sendikası Mersin Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği “2’nci Akdeniz İşçi Festivali” sona erdi. 15-16 Haziran 1970 Büyük İşçi Direnişi’nin 43’üncü yıl dönümüne denk gelen işçi festivali kapsamında organize edilen etkinliklerin gündeminde, Gezi Parkı ve Taksim’de günlerdir süren direnişler geniş yer aldı.

Mersin’in en kapsamlı işçi-emekçi buluşması “Akdeniz İşçi Festivali”, Mersin Büyükşehir Kongre ve Sergi Sarayı’nda, “15-16 Haziran Direnişini Anmaya! Emeğin Kazanımlarını Paylaşmaya! Sorun Alanlarını Tartışmaya! Tarihimize Sahip Çıkmaya Çağırıyoruz!” sloganıyla gerçekleştirildi. Ev sahipliğini Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk ve DİSK Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy’un yaptığı festivale ayrıca, BDP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ayhan, BDP MYK üyesi Ferhat Tarhan, PM üyeleri Cemil Elden ve Şahmeran Güler, İl Eşbaşkanı Halis Ernarinci, HDK Eş Sözcüsü Müslüm Tank, EMEK Partisi İl Başkanı Mehmet Taşçı, KESK ve Türk-İş Konfederasyon bileşenleri, İHD temsilcileri ile çok sayıda işçi katıldı. Devrim ve sınıf mücadelesinde yaşamlarını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşu sırasında, Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Yunanca Enternasyonal Marşı okundu. Salona, “Toplumsal Uyanış: Her Yer Taksim, Her Yer Direniş. Demokratik, Özgürlükçü Anayasa”, “Emek yönetecek, eşitlik, özgürlük gelecek”, “İşçiler barış istiyor. Kürt sorununa demokratik çözüm”, “Susma haykır, taşerona hayır”, “Cinsiyete dayalı politikaya, üretime ve yönetime hayır” yazılı pankartlar asıldı.

 işçi festivali-1

“Sivil direnişin mesajı doğru algılanmalı”

Festivalin açılış konuşmasını yapan DİSK Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, bu yıl yerel ölçekte düzenlenen festivalde, işçilerin sorunlarını, yerel yöneticiler ve işçiler arasındaki diyalogu tartışacaklarını söyledi. Göksoy ardından da DİSK’in tüm Türkiye’de eylem ve etkinliklerde okunması için yayınladığı “AKP Diktatörlüğüne Karşı Direniyoruz” başlıklı metni okudu. Göksoy’un, “Gün, taşeron yasasını boşa çıkarma günüdür. Kıdem tazminatına sahip çıkma, güvenceli çalışma hakkı için sendikamıza üye olma günüdür. Gün, tarihimize sahip çıkarak, geleceğimize, çocuklarımıza, güvenli çalışacakları ve insanca yaşayacakları bir ülke bırakma günüdür. Gün, işçi sınıfının yumruğunu masaya yeniden vurma günüdür. İşçiler, emekçiler, dostlar! Gün, 15-16 Haziran’da meydanlarda, sokaklarda, omuz omuza mücadele günüdür. Yaşasın 15-16 Haziran işçi direnişimiz. Zalimin zulmüne direneceğiz. Yaşasın mücadelemiz, yaşasın DİSK” şeklindeki sözleri salondan büyük alkış aldı.

 işçi festivali-4

Başkan Türk: ‘Bir kenti yönetebilmenin temel dinamiği işçi ve emekçidir’

Ardından kürsüye gelen Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk ise, 1970 İşçi Direnişi’nin yıldönümü kapsamında, ilki geçen yıl gerçekleştirilen festivalin uluslararası ölçekte ses getirdiğini hatırlattı. Bu yılki festivalin de aynı heyecanı yaratacağına inandığını vurgulayan Başkan Türk, “Emek en kutsal değerdir. Tabi emeğin kutsallığını sadece söylemde bırakmamalıyız. Aksine, eylemlerimizle emeği taçlandırmalıyız. Nitekim belediyemizin Genel-İş Sendikası ile 2012 yılında imzaladığı Toplu İş Sözleşmesi ile işçilerimiz, yeni ekonomik, sosyal ve kültürel haklar elde etti. Bir kenti gerçekten yönetebilmenin temel dinamiği emek ve nitelikli işgücüdür. Kent yönetiminin şekillenmesinde emekçiler vazgeçilmez bir unsurdur.  Akdeniz Belediyesi olarak, emekçilerimizi, salt görevini yerine getiren çalışanlar olarak değil, aksine kenti yeniden yapılandıran ve yaşanılır kılan temel dinamik olarak görüyoruz. Öte yandan, başta merkezi iktidar olmak üzere bütün idari ve yerel yönetimler, karar mekanizmalarında halkı, işçiyi ve emekçiyi yok sayan uygulamalarına son vermelidir” şeklinde konuştu.

işçi festivali-6

İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı eylemlerine de değindiği konuşmasında Başkan Fazıl Türk, “Bugün ezilen, sömürülen, haksızlığa uğrayan bütün kesimler, Taksim ve Gezi Parkıyla başlayan ve tüm yurda yayılan sivil direnişle iktidara bir mesaj vermektedir. Umarım bu mesaj doğru algılanır ve daha acı tabloların yaşanması önlenir. Fakat doğaya ve yaşadıkları kente sahip çıkan insanlara günlerdir uygulanan şiddeti kaygıyla izliyoruz. İktidar sahipleri de onur kırıcı, aşağılayıcı ve ötekileştirici söylemleri acilen terk etmelidir. Bu gençler bizim gençlerimizdir, düşman askeri veya işgalci bir güç değil. Barış ve demokrasi umutlarının filizlendiği Açılım Sürecinde, talep ve tepkilerini meydanlarda ifade etmeye çalışan her yaş ve görüşten insanlara yönelik bu tutum açılım sürecinin ruhuyla çelişmektedir” dedi.

Başkan Türk konuşmasının sonunda bugünün egemenlerine direnen, haklarını arayan tüm emekçilere; gasp edilen haklarını meydanlarda arayanlara; özgürlük ve demokrasi için günlerdir haykıran devrimci gençlere ve bu mücadelede onları yalnız bırakmayan işçiye, emekçiye, aydın ve sanatçılara selam yolladı. Açılış konuşmalarından sonra festival programına geçilirken,“15-16 Haziran İşçi Direnişi Sinevizyon Gösterisi” başlıklı sinevizyon gösterisinde, sınıf mücadelesine, işçi ve emekçilerin tarihsel direnişine ait DİSK Tarihi Belgeseli izleyicilere sunuldu. Ardından ise, “Kent, Emek ve Özgürlük Mücadeleleri Deneyimlerinden Çıkarılacak Dersler” ve “Yerel Yönetimlerde Emekçinin Yeri ve Önemi” konulu forumlarda, festivale katılan panelistler divana çıkarak sunumlarını yaptılar.

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com