Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

2.925 views

Akdeniz Belediyesi Kent Tarihine Sahip Çıkıyor…

Kategori : Ana Sayfa - Etiketler :, , , - Tarih : 30 Ocak 2013

istiklal caddesi

Mersin’de, tarihi kent kimliğini ortaya çıkarmak ve kent merkezindeki tarihi yapıları gelecek nesillere aktarmak için başlatılan projede çalışmalar devam ediyor. Akdeniz Belediyesi tarafından ihalesi yapılan “Koruma Amaçlı İmar Planı Revizyonu ve Kentsel Tasarım Projesi”nde 1/5000 ölçekli planlar, Danışma Kurulu tarafından onaylandı

koruma amaçlı imar planı revizyonu

Akdeniz Belediyesi’nin yaptığı, ‘Kent merkezini canlandırmak, tarihi kent kimliğini ortaya çıkarmak, tarihi yapıları kente ve turizme kazandırmak’ amacıyla başlatılan “Kentsel Tasarım ve Revizyon” projesine ilişkin tasarım çalışmaları sürüyor. Bu çerçevede Akdeniz Belediyesi tarafından 2012 yılında ihaleye çıkarılan Koruma Amaçlı İmar Planı Revizyonu ve Kentsel Tasarım Projesinde 1/5000 ölçekli planlar, ihale yüklenicisi firma tarafından tamamlandı. Kültür varlıklarının sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusunda mülkiyet ve yapılaşma verilerini içeren söz konusu planlar, Proje Danışma Kurulu tarafından onaylandı. Planlar, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ve Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk’ün yer aldığı Üst Kurul’un onayının ardından Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulacak. Son olarak Büyükşehir Meclisi’nden geçen 1/5000 ölçekli planlara göre alt ölçekli planlar hazırlanacak.

proje

Mersin Tren Garı ile Mersin Kültür Merkezi arasında kalan 40 hektarlık alan, mimari, tarihsel, estetik ve sanatsal özellikleri ve bir arada bulunmaları sebebiyle “Kentsel Sit Alanı” olma özelliği taşıyor. Koruma amaçlı imar planı ise koruma alanlarının, bölgenin gelişimine uygun olarak yeniden inşa ve restore edilerek; ticaret, kültür, turizm ve sosyal donatı alanları oluşturulması, tabii afet risklerine karşı tedbirlerin alınması ile tarihi ve kültürel taşınmaz varlıkların yenilenerek korunması ve yaşatılarak kullanılmasını esas alıyor. Bu çerçevede planda, 40 hektarlık bu alanda ev ve iş yerlerinin sosyo-ekonomik yapıları, istihdam ve katma değer yaratan stratejileri, koruma esasları ve kullanma şartları ile yapılaşma sınırlamaları, sağlıklaştırma, yenileme alan ve projeleri, uygulama etap ve programları masaya yatırılıyor. Plan ayrıca; hali hazır haritalarda açık alan sistemi, yaya ve taşıt dolaşımı; altyapı, yoğunluklar ve parsel tasarımları, yerel sahipliği içeren hedefler, araçlar, stratejiler ile planlama kararları, plan notları ve açıklama raporlarını kapsıyor.

mehmet altuntaş

“Halkın ödediği katkı payları doğru yerde kullanılıyor”

 

Koruma amaçlı imar planı revizyonu hakkında bilgi veren Akdeniz Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Altuntaş, projenin finansmanının İl Özel İdaresi’nde toplanan “Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Katkı Payı” hesabından sağlandığını ifade etti. Belediyelerce emlak vergisi mükelleflerinden tahsil edilen katkı payının, yine belediyeler tarafından kültür varlıklarının korunması ve değerlendirilmesi amacıyla hazırlanan projeler kapsamında kamulaştırma, projelendirme, planlama ve uygulama konularında kullanıldığını vurgulayan Altuntaş, “Bu kaynağı kullandırma yetki ve denetimi her ne kadar Valilik makamının kontrolünde olsa da, paranın asıl kaynağı belediyelerdir. Belediyelerin de halktan toplanan bu katkı paylarının, kentin ihtiyaç ve önceliklerini belirleyerek doğru projelerde değerlendirmesi gerekmektedir. Biz Akdeniz Belediyesi olarak, kentimize ve tarihi değerlerimize karşı sorumluluğumuzun bilinciyle hareket ediyoruz. ‘Koruma Amaçlı İmar Planı Revizyonu ve Kentsel Tasarım’ projemiz ile de bu tarihi sorumluluğumuzu yerine getirdiğimize inanıyoruz. Bu korunmasız tarihi yapılara, çağa uygun yeni fonksiyonlar verilerek restorasyonlarının yapılması ve halkın kullanımına açılması konusunda belediye olarak gereken bütün çalışmalarda yer almaya hazırız. Bunun yanı sıra ilgili kişi ve kurumların restorasyon, düzenleme ve sağlıklaştırma çalışmalarında, gereken desteği vermeye hazırız. Akdeniz Belediyesi olarak sorumluluğumuzun farkındayız ve gerekeni yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com