Ad Square
10394628_10152288654103380_2031411598537769774_n

Doğada Yoga Günleri Başladı…

Share on Facebook Bunu paylaş:YazdırFacebookLinkedInRedditE-postaStumbleUponGoogleTumblrPinterest Devamı →

selman ada

Selman Ada DOB Genel Müdürü Oldu…

Yaşamını Mersin’de sürdüren Besteci, Orkestra Şefi, Piyanist Selman Ada, 24 Temmuz 2014 tarihinde Devlet Opera ve... 

DSC_0027

L. Hair World’de Framesi Bakım Günleri Başladı…

Mersin’in ilk ve tek okullu bayan kuaförü Leyla Dilgil geçtiğimiz günlerde faaliyete geçirdiği L. Hair World... 

memoss001

Memoş Tantuni Kurumsallaşma Sürecini Hızlandırdı…

Mersin’in en lezzetli tantuni markası olan Memoş Tantuni son bir kaç yılda yaptığı değişimlerle tüketicilerin... 

DSC_0173

L.Hair World Açıldı…

Mersin’in ilk ”okulundan mezun” kuaför salonu açıldı. İngiltere’de yaşadığı yıllarda yüksek okul... 

14.147 views

Acil Numaralar!!!

Kategori : Ana Sayfa - Etiketler :, , - Tarih : 12 Ocak 2013

acilnumaralar

Acil Telefonlar arasında en çok bilinen kuşkusuz 155 polis imdat.  Sonra en çok bilinenler arasında sırasıyla 112 Hızır Acil ve Yangın ihbar 110 geliyor. Ancak bu üç numara haricinde diğer numaralar ne kadar biliniyor? Mesela elektrik arızanın 186 olduğunu ya da su arızanın 185 olduğunu biliyor muyuz?

Acil telefon listesi bilindiği üzere birçok numaradan oluşuyor. Bu numaralardan birine ihtiyaç duyduğumuzda çoğumuz ya internetten araştırıyoruz, ya etrafımızdakilere sorarak numarayı bilen birine ulaşmaya çalışıyoruz. O zaman polis imdat, yangın ihbar, hızır acil, su arıza gibi her ayrı durumda farklı numaraları aramamızı gerektiren bu sistem ne kadar işlevsel ?

Batı ülkelerinde, emniyet, sağlık ve yangın gibi acil yardım hizmetleri tek merkezden koordine ediliyor. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde 112,  Amerika’da  hepimizin aşina olduğu 911 numarası acil yardım hattı olarak kullanılıyor. Oysa Türkiye’de yardım talebi ve ihbarlar, çeşitli kurumlara ait farklı acil yardım telefonlarına yapılıyor. Ancak acil yardım numaralarının çok olması uygulamada çeşitli zorluklar yaşanmasına neden oluyor. Vatandaşlar, karşılaşılan olayın hangi kurumu veya kurumları ne derecede ilgilendirdiği veya önceliğin hangi kurumda olduğu konusunda zaman zaman tereddüt yaşayabiliyor.

112 hızır acil, 155 polis imdat, 110 yangın ihbar numaralarının yanı sıra belediyenin hizmet verdiği ancak bir çok kimsenin bilmediği bazı numaralar ;

187 ALO DOĞAL GAZ ARIZA

Son yıllarda Mersin’de doğal gaz ağı oldukça yaygınlaşmasıyla birlikte daha çok bilinmesi gereken numaralardan birisi.  Doğal gaz bağlantısının olduğu yerlerde gaz sızıntısı olduğundan şüpheleniyorsanız, koku alıyorsanız ya da evinizdeki bağlantıda arıza olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bu numarayı arayarak bildirmelisiniz. Uzman ekiplerin zamanında ve doğru müdahalesi şart.  

188 ALO CENAZE

Ölüm kaçınılmaz son. Yakınlarımızın vefatı durumda sağlık kurumunca yapılan işlemlerden sonra belediye defin işlemleri için hizmet vermekte. Cenazenin naklinden, nereye defnedileceğinin belirlenmesine, cenazenin yıkanmasından kefenlenmesine ,  cenaze evinde  taziye çadırlarının teminine kadar bir çok konuda hizmet veriyor.

175 ALO TÜKETİCİ HATTI

Tüketicilerin yaşadığı haksızlıklarla ilgili başvurabileceği numara. Mesela yerel marketten bir yoğurt aldınız ve ekşimiş olduğunu  fark ettiniz ve sorunu satıcıyla çözemiyorsunuz yada ayakkabı aldınız ama vaat ettiği özellikleri taşımadığını anladınız. Bu gibi durumlarda tüketici hattına başvuruda bulunabiliyorsunuz.  Yapılan şikayetler İl Hakem Heyetine yönlendiriliyor. Gerekli durumlarda tüketici mahkemelerine kadar gidilebiliyor.

 

 

182 ALO RUHSAL DANIŞMA

Stres yaşamımızın ayrılmaz bir parçası oldu. Hepimiz dönem dönem zor zamanlar geçirebiliyoruz. Kendimizi yalnız hissettiğimiz, sorunların çözülemez olduğunu zannettiğimizde, yalnız kimsesiz  ve savunmasız anlarımızda yardıma hazır bir birim.

183 KADINA ŞİDDET İHBAR

Ülkemiz kanayan yarasından biri. Etrafınızda tanıdığınız bildiğiniz şiddete maruz kalan kadın var ise, şiddete maruz kaldığı halde sesini duyuramıyorsa hiç vakit kaybetmeden mutlaka bildirin.

153 ALO ZABITA

Belki de en geniş görev yelpazesine sahip birim. Sokaktaki korsan satıcılardan kaldırımı işgal eden esnafa, sağlıksız üretim yapan fırınlardan gürültü yapan komşuya kadar çeşitli şikayetler zabıtaya yapılıyor. 

158 SAHİL GÜVENLİK

Denizi ve Mersin’i birbirinden ayrı düşünmek imkansız.  Deniz taşıtları kaza yaparsa, ya da denizde oluşabilecek her türlü tehlike anında, boğulma anında  denizin kirlendiğinin görülmesi sonucunda  aranması gereken acil telefon numarası.

Tüm bu bilgilerin yanı sıra ;  Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde, Türkiye’de ‘Tek Acil Çağrı Numarası’ oluşturma çalışmalarına 2003 yılında, Hollanda ile İçişleri Bakanlığı’nın işbirliğiyle MATRA Projeleri kapsamında başlanmış, Antalya ve Isparta pilot il olarak seçilmişti.

 

Bu illerdeki uygulamanın başarılı olması üzerine Afyonkarahisar, Aksaray, Burdur, Denizli, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Niğde ve Mersin’de de acil çağrı numaralarının 112 altında birleştirilmesi için çalışmanın başladığı söyleniyor. Böyle bir uygulamanın başlaması yaşanan bu kafa karışıklığının çözülmesini sağlayacağı gibi,  mağdurların yetkili ve uzman bilirkişilere ulaşmasını kolaylaştıracak gibi görünüyor.

En kısa zamanda yeni sistemin Mersin’e  gelmesi dileğiyle.

Share on Facebook

Kategoriler

Popüler Konular

Rastgele Konular

iletişim

webmaster@thecitydergisi.com